Dj Anna

erato

Fragment Laudacji Przewodniczącego Jury „Konsolety na Świecie”, Piotra Wintera, przyznającego Dj Ani tytuł: „Arcypoetessy Itunesa”.

„Milonga pod jej kształtnymi auspicjami to prawdziwie religijne misterium. Nadwiślańska Erato władczym krokiem wkracza na scenę świata w koturnach Comme il Faut i odprawia magiczne rytuały popołudnia, darząc nas łaską i kantyczkami najkunsztowniejszej poezji. Żoliborska Kirke zsyła na nas swój czar. To nie słuchawki zdobią jej skronie, lecz dwa apollińskie węże gnieżdżące się w splotach jej kruczoczarnych włosów podszeptują jej natchnione tytuły, tworzą geniuszem płynące playlisty.
Gdy muzykę puszczają inni e-muzykanci, bywalcy kiwają się sennie, jak koraby zefirem kołysane nudy, Dj Ania, z posągową piersią dumnie wypiętą, z błyskawicą rozsadzającą jej ócz orbitę, przyzywa orkany chaosu, tak iż nasze dusze porywa szkwał dionizyjski

„na kształt starej szkuty,
bez masztów pośród morza strasznego, bez granic”.

Rytmy jej pieśni, puls jej poezji nie określa trywialna liczba „uderzeń na minutę”, żadne tam banalne dwa na cztery – to klekot kości Rimbaudowskich wisielców, tańczących na wietrze i zderzających się ze sobą, jak skazane na zagładę galaktyki.

Jeśli już wkraczamy na obszar astronomicznych dociekań, warto zauważyć, że jej tandy łączą się ze sobą w sposób zarazem zaskakująco doskonały jak i i doskonale zaskakujący, niby dwie gwiazdy, które łamią swoje wyznaczone orbity, ażeby spotkać się wpół drogi (jeśli wolno nam sparafrazować Octavio Paza).

Wreszcie cisza między utworami, ów znak rozpoznawczy Didżejki Anny: oto cisza, nie będąca, jak u innych konsolokratów „głośna, wrzaskliwa, a nic nie znacząca” (Szekspir), jej cisza jest nabrzmiała, obła, brzemienna a jednocześnie zwiewna eteryczna i lekko płynąca, „jakby Webera tłumione westchnienia”.

Gdy dobrzmiewa pieśń ostatnia, ostatnia kropelka boskiego nektaru syci nasze podniebienia, uczestnikom milongi pozostaje (trawestując Pessõę), „nic, które raduje”, Blake’owy tygrys pożera czarnego łabędzia melancholii, tetmajerowe topole przestają się kłaniać, a fosforyzujący księżyc na zabłąkanych wodach (Neruda) obwieszcza wszem i wobec, że jajka staniały (Gałczyński).

17:00-18:00 Praktyka
18:00-21:30 Milonga
Wstęp:
Praktyka 10 zł
Milonga 15 zł (do 19:00 – 10 zł)
z kartą caminito – 5
Zapraszamy!

0 Odpowiedzi to “Dj Anna”  1. Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s
Archiwum


%d blogerów lubi to: